فــا   |   EN 
       

 

سبدگردانی

سبدگردانی فرایندی است که طی آن افراد خبره و متخصص با بررسی خصوصیات هر سرمایه گذار، بررسی اهداف و تعیین سطح پذیرش ریسک، مجموعه­ای از دارایی­ها را برای سرمایه­گذار انتخاب نموده و بطور مستمر بر پرتفوی ایجاد شده نظارت می­نمایند. این امر زمانی مقدر می­گردد که سرمایه گذار با عقد قراردادی که امین سبدگردانی نیز بر آن نظارت خواهد داشت، دارایی مورد نظر را که میتواند ترکیبی از اوراق بهادار و وجه نقد باشد در اختیار سبدگردان قراردهد. حداقل مبلغ مورد نیاز برای عقد قرارداد 100 میلیون ریال می­باشد و محدودیت مبلغی و زمانی تا پایان قرارداد و تمدید قرارداد وجود ندارد.


مزایای سبدگردانی

 

  •        انعطاف پذیری:

پایش و کنترل و نظارت مستمر بر سبد سرمایه گذاری توسط مدیران سبد، با توجه به ویژگی های شخصیتی نظیر ریسک سرمایه گذار، مبلغ سرمایه گذاری و میزان انتظارات از کسب بازده انجام می پذیرد.

  •        تخصص و تجربه :

استفاده از مدیران و کارشناسان مالی با تجربه منجر به بهینه شدن تصمیمات سرمایه گذاری و دوری از رفتارهای هیجانی و تخصیص بهینه سرمایه خواهد شد.

  •        نقد شوندگی:

سبد های اختصاصی به دلیل ترکیب متنوعی از اوراق بهادار نسبت به سرمایه گذاری انفرادی در بازار سرمایه، قدرت نقد شوندگی بالاتری را دارا می باشد.

  •        گزارش وضعیت سبد:

ارائه گزارش وضعیت سبد در مقاطع زمانی مشخص باعث اطمینان خاطر سرمایه گذاران خواهد شد.

  •        کاهش هزینه ها:

هزینه های قابل پرداخت توسط هر سرمایه گذار بر مبنای بازدهی کل سبد در طول دوره فعالیت محاسبه شده و همین امر سبب کارامدی سبدها و افزایش کسب بازده می باشد.

  •        نظارت سازمان بورس اوراق بهادار:

سازمان بورس اوراق بهادار از طریق ایجاد کدهای اختصاصی به سبدهای سرمایه گذاری و حضور رکن نظارتی امین سبد که موجب کاهش ریسک سرمایه گذاری سبدگردان می شود، به صورت مستمر بر فعالیت سبدگردان ها نظارت دارد.

 

کارمزد سبدگردانی

 

فرایند سبدگردانی نیازمند ارکانی همچون حسابرس و امین سبدگردانی می­باشد که سرمایه­گذار هزینه­ای بابت نظارت ارکان مذکور پرداخت می­نماید. هزینه­های پرداختی توسط سرمایه­گذار شامل دو بخش به شرح ذیل می­باشد:

 

  •       بخش ثابت: مطابق با دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار، برای مجموع سهام و اوراق مشارکت موجود در سبد هر مشتری، عدد ثابتی در زمان عقد قرارداد بین سرمایه گذار و سبدگردان توافق می­گردد که بصورت روزانه محاسبه شده و در مقاطع سه ماهه یا توافق شده از مشتری دریافت می­گردد.
  •       بخش متغیر: این بخش بر مبنای عملکرد سبدگردان محاسبه می­گردد و تنها زمانی از سرمایه گذار دریافت می­گردد که بازدهی سبد اختصاصی وی در پایان قرارداد یا به هنگام فسخ آن توسط وی بیش از مقدار تعیین شده در ابتدای قرارداد باشد.

 

مخاطبین سبدگردانی


سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی فارغ از اینکه با حرفه سرمایه‌گذاری تا چه حدی آشنا هستند، می توانند از این خدمات بهره ببرند. از این رو، اشخاص حقیقی پرمشغله و فاقد مهارت‌های تخصصی سرمایه‌گذاری، فرصت حضور در بازار را خواهند یافت و شرکت‌های حقوقی بدون از دست دادن تمرکز بر فعالیت‌های عملیاتی، سرمایه‌گذاری‌های مورد نظر خود را در بازار به انجام می‌رسانند. ارزش این خدمات وقتی مشخص می‌شود که چارچوب سرمایه‌گذاری سبدها متناسب با نیازها و خواسته‌های مشتری تنظیم شود.

 

درباره ما

شرکت کارگزاری بورس آثل در سال 1373 در اداره ثبت شرکتها ثبت و در سال 1387 از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت نموده است. در دی ماه 1393 گروه مالی نور انوار به عنوان سهامدار عمده کارگزاری وارد هیأت مدیره شرکت گردید.

شرکت کارگزاری بورس آثل ( سهامی خاص) در سال 1373 به شماره ثبت 111128 تاسیس و فعالیت خود را به عنوان کارگزار رسمی بورس اوراق بهادار تهران آغاز نمود. ادامه مطلب

ارتباط با ما

آدرس : تهران، میدان آرژانتین، خیابان زاگرس، پلاک 1، طبقه 3

تلفن : 47180-021

فکس: 47180118 

ایمیل : info [at] newasel.com

تلگرام: https://t.me/aselbroker

 

;